LIST OF PARTICIPATING PUBLIC AND PRIVATE CHARTERED UNIVERSITIES

  1. Busitema University
  2. Gulu University
  3. Kabale University
  4. Kyambogo University
  5. Lira University
  6. Makerere University 
  7. Mbarara University of Science & Technology
  8. Muni University
  9. Soroti University

Note: Makerere University Business School is an affiliate of Makerere University

  1. African Bible University
  2. Bishop Stuart University
  3. Bugema University
  4. ISBAT University
  5. Islamic University in Uganda
  6. Kampala International University
  7. Kampala University
  8. Mountains of the Moon University
  9. Ndejje University
  10. Nkumba University
  11. Uganda Christian University
  12. Uganda Martyrs University

LIST OF UNDERGRADUATE PROGRAMMES SUPPORTED

B. Medicine & B. Surgery
B. Dental Surgery
B. Clinical Medicine & Comm. Health

B. Pharmacy
B. Pharmaceutical Sciences

B. Biomedical Laboratory Technology
B. Medical Lab. Completion
B. Biomedical Laboratory Science &Technology
Bachelor of Medical Laboratory Science
Bachelor of Bio Technology

Bachelor of Nursing Sciences
B. Nursing Completion\ Extension
BSc. Midwifery

Bachelor of Sustainable Agric & Extension
Bachelor of Agricultural Entrepreneurship & Farm
Mgt
BSc Agricultural Land use and Management
Bachelor of Science In Horticulture
BSc Fisheries and Aquaculture
BSc. Agriculture
BSc. Food Science & Technology
BSc Fisheries and Water Resource Management
B. Agriculture & Entrepreneurship
Bachelor of Agribusiness Management
Bachelor of Agricultural and Rural Innovation
Bachelor of Agribusiness Mgt & Community Dev't
Bachelor of Conservation Forestry and Products
Technology
Bachelor of Social and Entrepreneurship Forestry
Bachelor of Community Forestry

BSc. Industrial Chemistry
BSc. Microbiology
BSc. Biochemistry
Bachelor of Science in Marine Science
Bachelor of Conservation Biology

BSc. Speech & Language Therapy
B. Education, Special Needs Education
B. of Teacher Education with Special Needs Education.

Persons with Disabilities can apply to pursue any accredited programme of their choice from any of the listed Higer Learning Institutions.

BSc. Information Technology
Bachelor of Information Technology and Computing
Bachelor of Information Systems
BSc. Computer Networks & Systems Administration
BSc. of Information & Communications Technology
BSc. Computer Science

B. Statistics
BSc Applied Mathematics and Statistics
BSc Quantitative Economics
BSc Actuarial Science
BSc Statistics & Computer Science
BSc Statistics & Economics
BSc Statistics & Mathematics
BSc Statistics & Planning
Bachelor of Science in Population Studies
Bachelor of Business Statistics

Bachelor of Science with Education
B. Vocational Studies in Technological Studies with Education
B. Agricultural Extension Education
B. Voc. Studies in Agric. with Educ.
B. of Medical Education
B. Technical Teacher Education Electrical Engineering
B. Technical Teacher Education Mechanical Engineering
B. Technical Teacher Education Mechanical & Production Eng
B. Technical Teacher Education- Civil & Building Eng
B. Technical Teacher Education - Electrical Eng
BSc Information Technology with Education
BSc. Laboratory Science Education & Industry

B. Veterinary Medicine
BSc. Animal Production Technology & Management
BSc. Wildlife Health and Management
Bachelor of Science in Wildlife Industry and Business
Petroleum and Geological Programmes
BSc. Geological Resources
BSc. Petroleum & Geoscience
Engineering

BSc in Mechanical & Automotive Engineering
BSc Land Economics
BSc. Agriculture Mechanization
BSc. Bio Systems Engineering
BSc. Telecommunications Engineering
Bachelor of Biomedical Engineering
B of Mechatronics & Biomedical Engineering
Bachelor of Environmental Design
B. Architecture
BSc. Electrical, Electronics & Communications Eng
B. Eng in Mechanical and Manufacturing Engineering
BSc. Surveying
BSc Survey and Land Formation
B. Engineering in Civil and Building Engineering
Bachelor of Science in Quantity Surveying
Bachelor of Industrial Engineering and Management (IEM)
Bachelor of Surveying and Land Information Systems
Bachelor of Science in Land Surveying & Geomantic
B. Agricultural Mechanization & Irrigation Engineering
BSc. Computer Engineering
BSc. Software Eng and Application Development
B. Engineering in Automotive & Power Engineering
Bachelor of Industrial Engineering & Management
BSc. Software Engineering
BSc. Construction Management
BSc. Textile Engineering & Clothing Technology
BSc. Chemical Engineering
Bachelor of Material and Ceramic Science Technology
BSc. Water Resource Engineering
BSc. Mining Engineering
BSc. Civil, Building & Environmental Engineering
BSc. Agro Processing Engineering
BSc. Civil Engineering
BSc. Electrical Engineering
BSc. Mechanical Engineering
Bachelor of Engineering in Environmental Engineering & Mgt
Bachelor of Science in Textile Engineering
Bachelor of Land Use Planning and Management
Bachelor of Science in Building Economics
Bachelor of Engineering in Environmental
Engineering and Management (EEM)
B. of Urban & Regional Planning

BSc. Geological Resources
BSc. Petroleum & Geoscience
Engineering
BSc. Oil & Gas Management

BSc. Optometry Bachelor of Cytotechology
B. Physiotherapy
Bachelor of Science in Public Health
Bachelor of Environmental Science
Bachelor of Environmental Health Science
Bachelor of Dental Laboratory Technology
BSc Human Nutrition
BSc. Palliative Care
BSc. Medical Radiography
BSc Health Administration

OTHER PARTICIPATING TERTIARY INSTITUTIONS

  1. Uganda Institute of Allied Health & Mgt Sciences (Mulago Paramedical School)
  2. Health Tutors' College – Mulago
  3. Fort Portal College of Health Sciences
  4. Gulu College of Health Sciences
  5. Mbale College of Health Sciences
  6. Butabika School of Psychiatry Clinical Medicine
  7. Jinja School of Ophthalmic Clinical Medicine
  8. Mbale School of Hygiene / Environmental Health Science
  9. Jinja Medical Laboratory Training School

  1. Arua School of Comprehensive Nursing
  2. Butabika Psychiatric Nursing School
  3. Jinja School of Nursing & Midwifery
  4. Kabale School of Comprehensive Nursing
  5. Soroti School of Comprehensive Nursing
  6. Mulago School of Nursing & Midwifery
  7. Public Health Nurses College
  8. Lira School of Comprehensive Nursing
  9. Masaka School of Comprehensive Nursing

  1. Bukalasa Agricultural College
  2. Uganda Wildlife Research & Training Institute – Kasese
  3. Fisheries Training Institute
  4. Nyabyeya Forestry College

  1. National Teachers' College, Kabale
  2. National Teachers' College, Kaliro
  3. National Teachers' College, Mubende
  4. National Teachers' College, Muni
  5. National Teachers' College, Unyama

  1. Institute of Survey and Land Management
  2. National Meteorological Training School
  3. Uganda Institute of Information and Communications Technology
  4. Uganda Petroleum Institute Kigumba
  5. Uganda Technical College, Bushenyi
  6. Uganda Technical College, Elgon
  7. Uganda Technical College, Kicwamba
  8. Uganda Technical College, Kyema
  9. Uganda Technical College, Lira

LIST OF DIPLOMA PROGRAMMES SUPPORTED

Diploma in Clinical Psychiatry
Diploma in Mental Health
Diploma in Ophthalmology
Diploma in Orthopedic Medicine
Diploma in Clinical Medicine & Community Health
Advanced Diploma in Child and Adolescents Mental Health

Diploma in Science Laboratory Technology
Diploma in Medical Laboratory Technology

Diploma in Nursing
Diploma in Comprehensive Nursing
Diploma in Public Health Nursing
Diploma in Clinical Mentoring
Advanced Diploma in Pediatric Nursing
Diploma in Psychiatric Nursing
Diploma in Midwifery

Diploma in Sustainable Agriculture
Diploma in Fisheries Management and Technology
Diploma in Crop Production And Management
Diploma in Food Processing Technology

Diploma in Ceramics
Diploma in Ceramics Technology
Diploma in Civil and Building Engineering
Diploma in Mechanical Engineering
Diploma in Building & Construction Engineering
Diploma in Electrical Engineering
Diploma in Mechanical and Production Engineering.
Diploma in Building Engineering
Diploma in Ginning Engineering
Diploma in Refrigeration and Air Conditioning
Diploma in Telecommunications Engineering
Diploma in Water Engineering
Diploma in Automobile Engineering
Diploma in Architecture
Diploma in Textile Design and Surface Design
Diploma in Computer Engineering
Diploma in Biomedical Engineering
Diploma in Physical Planning
Diploma in Metrology
Diploma in Agricultural Engineering
Diploma in Electrical and Electronics Engineering
Diploma in Textile Design and Technology
Diploma in Civil Engineering Surveying / Land
Surveying
Diploma in Land Management and Evaluation
Diploma in Cartography

Diploma in Computer Science / Information Technology

Diploma in Medical Entomology & Parasitology
Diploma in Medical Radiography
Diploma in Occupational Therapy
Diploma in Ear, Nose & Throat, Head and Neck
Surgery
Diploma in Orthopedic Technology
Diploma in Anaesthesia
Diploma in Palliative Care
Diploma in Physiotherapy
Diploma in Community HIV/AIDS Care
Diploma in Occupational Therapy
Diploma in Health Management & Leadership
Advanced Diploma in Health Services
Management
Diploma in Environmental Health Science
Higher Diploma in Clinical Instruction
Diploma in Dental Technology
Diploma in Public Health Dentistry
Diploma in Clinical & Community Nutrition
Diploma in Medical Audiology

Diploma in Medical Records and Health Informatics

Diploma in Pharmacy

Diploma in Physical Education and Sports
Management
Diploma in Education Secondary
(Technological Studies)
Diploma in Clinical Instruction
Diploma in Health Tutorship
Diploma in Science Education

Diploma In Animal Production And
Management
Diploma in Wildlife Health and Management
Diploma in Wildlife & Natural Resource Management

Diploma in Upstream Petroleum Operations
Diploma in Downstream Petroleum Operations